Hirose Electric Co Ltd GT8E-16DS-HU(22)
GT8E-16DS-HU(22) picture photo
Mfg. Part Number
GT8E-16DS-HU(22)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RCEPT 2MM 16POS
Datasheet Download
GT8E-16DS-HU(22).pdf
Availability of GT8E-16DS-HU(22)
QUANTITY
GT8E-16DS-HU(22) Order Process
Ship out your order
Specifications of GT8E-16DS-HU(22)
Internal Part NumberEIS-GT8E-16DS-HU(22)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesGT8E
PackagingBulk
Connector TypePlug
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions16
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Lock
ColorGray
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GT8E-16DS-HU(22)
Related LinksGT8E-16D, GT8E-16DS-HU(22) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
GT8E-16DS-HU(22) Details Description
Related parts for GT8E-16DS-HU(22)
RES SMD 23.7OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 40A 250VAC datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf
TRANSISTOR PNP 20V 2A SOT1061 datasheet.pdf
CABLE 4COND 30AWG BLK SHLD 100' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT PIN datasheet.pdf