Amphenol Industrial GTC020R-16S-1S(A24)
GTC020R-16S-1S(A24) picture photo
Mfg. Part Number
GTC020R-16S-1S(A24)
Brief Description
CONN RCPT 7POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
GTC020R-16S-1S(A24).pdf
Availability of GTC020R-16S-1S(A24)
QUANTITY
GTC020R-16S-1S(A24) Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC020R-16S-1S(A24)
Internal Part NumberEIS-GTC020R-16S-1S(A24)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert16S-1
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC020R-16S-1S(A24)
Related LinksGTC020R-1, GTC020R-16S-1S(A24) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC020R-16S-1S(A24) Details Description
Related parts for GTC020R-16S-1S(A24)
RES SMD 53.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.9PF 25V 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO263AB datasheet.pdf
ANTENNA WLAN DUALBAND CERAM CHIP datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V 2.9A 6-TSOP datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 27.56MM datasheet.pdf
RES 12K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.82 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 38.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30A 100V TO-220AB datasheet.pdf