Amphenol Industrial GTC020R-22-23P
GTC020R-22-23P picture photo
Mfg. Part Number
GTC020R-22-23P
Brief Description
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
GTC020R-22-23P.pdf
Availability of GTC020R-22-23P
QUANTITY
GTC020R-22-23P Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC020R-22-23P
Internal Part NumberEIS-GTC020R-22-23P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert22-23
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC020R-22-23P
Related LinksGTC020R, GTC020R-22-23P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC020R-22-23P Details Description
Related parts for GTC020R-22-23P
CONN SOCKET 28-30AWG 30AU CRIMP datasheet.pdf
IC TRANSISTOR LDMOS 10W 2-SOIC datasheet.pdf
IC SOURCE DRVR 32BIT SER 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 30.9KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 200MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf