Amphenol Industrial GTC020R-28-21S
GTC020R-28-21S picture photo
Mfg. Part Number
GTC020R-28-21S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
GTC020R-28-21S.pdf
Availability of GTC020R-28-21S
QUANTITY
GTC020R-28-21S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC020R-28-21S
Internal Part NumberEIS-GTC020R-28-21S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert28-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC020R-28-21S
Related LinksGTC020R, GTC020R-28-21S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC020R-28-21S Details Description
Related parts for GTC020R-28-21S
FIXED IND 39UH 205MA 1.93 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.3A 31 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BARRIER BLOCK MARKER STRIP 2POS datasheet.pdf
CONN HDR XAD 12POS 2.5MM TIN SE datasheet.pdf
MULTI-TAP BOX 20A-120V UL datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS 49.0909MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf