Amphenol Industrial GTC02R-16S-8S
GTC02R-16S-8S picture photo
Mfg. Part Number
GTC02R-16S-8S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
GTC02R-16S-8S.pdf
Availability of GTC02R-16S-8S
QUANTITY
GTC02R-16S-8S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC02R-16S-8S
Internal Part NumberEIS-GTC02R-16S-8S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert16S-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC02R-16S-8S
Related LinksGTC02R, GTC02R-16S-8S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC02R-16S-8S Details Description
Related parts for GTC02R-16S-8S
IDC CABLE- AKN24A/ AE24M / AKN24 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V X7R 0306 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LP2996MR datasheet.pdf
IC MOSFET CTLR LOAD SW 5-HVSOF datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 500V U2J RADIAL datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
1.25MM M HSG 26POS datasheet.pdf
KEX13(D)E E F F datasheet.pdf
MINIFITJR VERT HDR NO PEGS 2CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf