Amphenol Industrial GTC02R-18-8S(G96)
GTC02R-18-8S(G96) picture photo
Mfg. Part Number
GTC02R-18-8S(G96)
Brief Description
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
GTC02R-18-8S(G96).pdf
Availability of GTC02R-18-8S(G96)
QUANTITY
GTC02R-18-8S(G96) Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC02R-18-8S(G96)
Internal Part NumberEIS-GTC02R-18-8S(G96)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert18-8
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC02R-18-8S(G96)
Related LinksGTC02R-1, GTC02R-18-8S(G96) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC02R-18-8S(G96) Details Description
Related parts for GTC02R-18-8S(G96)
TRANS NPN 25V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 390 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
BOARD EVAL LED DRIVER STCF07 datasheet.pdf
SGE-225-4-1700 05000M SFTY EDGE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf