Vishay/Dale NTHS0603N10N1502JE
NTHS0603N10N1502JE picture photo
Mfg. Part Number
NTHS0603N10N1502JE
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 15K OHM 5% 0603
Datasheet Download
NTHS0603N10N1502JE.pdf
Availability of NTHS0603N10N1502JE
QUANTITY
NTHS0603N10N1502JE Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS0603N10N1502JE
Internal Part NumberEIS-NTHS0603N10N1502JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Featured ProductNTHS Series Thermistors
PCN Design/SpecificationPlating Line Chg 6/Aug/2015
Standard Package2,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesNTHS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C15k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/753500K
B25/85-
Operating Temperature-
Power - Max-
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS0603N10N1502JE
Related LinksNTHS0603N, NTHS0603N10N1502JE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS0603N10N1502JE Details Description
Related parts for NTHS0603N10N1502JE
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES 300M OHM 2W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf