Amphenol Industrial GTC02R-24-53P(025)
GTC02R-24-53P(025) picture photo
Mfg. Part Number
GTC02R-24-53P(025)
Brief Description
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
GTC02R-24-53P(025).pdf
Availability of GTC02R-24-53P(025)
QUANTITY
GTC02R-24-53P(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC02R-24-53P(025)
Internal Part NumberEIS-GTC02R-24-53P(025)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert24-53
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC02R-24-53P(025)
Related LinksGTC02R-24, GTC02R-24-53P(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC02R-24-53P(025) Details Description
Related parts for GTC02R-24-53P(025)
RES SMD 110K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 90V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN CIC VERT 24POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
KIT REDI TOOL 2.8/3.3 ADP121 datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 13.8VOUT 25W datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf