Amphenol Industrial GTC02R-24-6S(025)
GTC02R-24-6S(025) picture photo
Mfg. Part Number
GTC02R-24-6S(025)
Brief Description
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
GTC02R-24-6S(025).pdf
Availability of GTC02R-24-6S(025)
QUANTITY
GTC02R-24-6S(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC02R-24-6S(025)
Internal Part NumberEIS-GTC02R-24-6S(025)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert24-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC02R-24-6S(025)
Related LinksGTC02R-2, GTC02R-24-6S(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC02R-24-6S(025) Details Description
Related parts for GTC02R-24-6S(025)
MOSFET N-CH 60V 45A TO220AB datasheet.pdf
SENSOR LIQ LEVEL HORIZ PPS 10W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FIBER HOLD ATTACH FOR 1MM BLACK datasheet.pdf
OSC OCXO 12.8MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
Loop-Powered 4.20 mA Sensor Transmitter IC datasheet.pdf