Amphenol Industrial GTC030-10SL-3S(A24)
GTC030-10SL-3S(A24) picture photo
Mfg. Part Number
GTC030-10SL-3S(A24)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
GTC030-10SL-3S(A24).pdf
Availability of GTC030-10SL-3S(A24)
QUANTITY
GTC030-10SL-3S(A24) Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC030-10SL-3S(A24)
Internal Part NumberEIS-GTC030-10SL-3S(A24)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert10SL-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC030-10SL-3S(A24)
Related LinksGTC030-10, GTC030-10SL-3S(A24) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC030-10SL-3S(A24) Details Description
Related parts for GTC030-10SL-3S(A24)
IC DSP FIXED-POINT 548-FCBGA datasheet.pdf
IC SWITCH TRIPLE SPDT 16TSSOP datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 2-BIT UNIDIR 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 5A 28QFN datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CBL RIBN 11COND 0.050 GRAY 500' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC SO 83.000MHZ LVTTL SMD datasheet.pdf