Amphenol Industrial GTC030AF-20-27P(A24)
GTC030AF-20-27P(A24) picture photo
Mfg. Part Number
GTC030AF-20-27P(A24)
Brief Description
CONN RCPT 14POS PANEL MNT W/PINS
Datasheet Download
GTC030AF-20-27P(A24).pdf
Availability of GTC030AF-20-27P(A24)
QUANTITY
GTC030AF-20-27P(A24) Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC030AF-20-27P(A24)
Internal Part NumberEIS-GTC030AF-20-27P(A24)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC030AF-20-27P(A24)
Related LinksGTC030AF-2, GTC030AF-20-27P(A24) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC030AF-20-27P(A24) Details Description
Related parts for GTC030AF-20-27P(A24)
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM STR DL SMD datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 BRASS 1/4" datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG datasheet.pdf
STACK DOUBLE BANANA PLUG WH datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
220UF 400V 30X35MM 105C 5000H datasheet.pdf