Amphenol Industrial GTC030F-20-4P
GTC030F-20-4P picture photo
Mfg. Part Number
GTC030F-20-4P
Brief Description
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
GTC030F-20-4P.pdf
Availability of GTC030F-20-4P
QUANTITY
GTC030F-20-4P Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC030F-20-4P
Internal Part NumberEIS-GTC030F-20-4P
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert20-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC030F-20-4P
Related LinksGTC030, GTC030F-20-4P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC030F-20-4P Details Description
Related parts for GTC030F-20-4P
FERRITE BEAD CORE EMI L/F 5.10MM datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO VOL CTRL 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 19POS SNGL TIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14DIP datasheet.pdf
RES MO 1/2W 0.82 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 63A DPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 14AWG SLATE 100' datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf