Amphenol Industrial GTC030R-20-19S
GTC030R-20-19S picture photo
Mfg. Part Number
GTC030R-20-19S
Brief Description
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
GTC030R-20-19S.pdf
Availability of GTC030R-20-19S
QUANTITY
GTC030R-20-19S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC030R-20-19S
Internal Part NumberEIS-GTC030R-20-19S
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC030R-20-19S
Related LinksGTC030R, GTC030R-20-19S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC030R-20-19S Details Description
Related parts for GTC030R-20-19S
RES ARRAY 7 RES 68K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - MSR16K/MC16G/MSR16K datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 260MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH UNIT RECT MOM 3POS BLACK datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 150 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.7A 75V DO35 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.0V datasheet.pdf