Amphenol Industrial GTC030R-24-22S
GTC030R-24-22S picture photo
Mfg. Part Number
GTC030R-24-22S
Brief Description
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
GTC030R-24-22S.pdf
Availability of GTC030R-24-22S
QUANTITY
GTC030R-24-22S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC030R-24-22S
Internal Part NumberEIS-GTC030R-24-22S
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert24-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC030R-24-22S
Related LinksGTC030R, GTC030R-24-22S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC030R-24-22S Details Description
Related parts for GTC030R-24-22S
FUSE GLASS 6A 125VAC 2AG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 50A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CLK BUF 1:9 133.33MHZ 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 18.5A 4.1 MOHM datasheet.pdf
POT 200 OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 1.01K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf