Amphenol Industrial GTC06AF-40-35PW
GTC06AF-40-35PW picture photo
Mfg. Part Number
GTC06AF-40-35PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 35POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
GTC06AF-40-35PW.pdf
Availability of GTC06AF-40-35PW
QUANTITY
GTC06AF-40-35PW Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06AF-40-35PW
Internal Part NumberEIS-GTC06AF-40-35PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions35
Shell Size - Insert40-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06AF-40-35PW
Related LinksGTC06AF, GTC06AF-40-35PW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06AF-40-35PW Details Description
Related parts for GTC06AF-40-35PW
RES SMD 62K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS W/BASE 8SOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 40A SMP datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 70MA 34 OHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 0.015 UF 10% 300 VAC RA datasheet.pdf