Amphenol Industrial GTC06CF-24-5PW(025)
GTC06CF-24-5PW(025) picture photo
Mfg. Part Number
GTC06CF-24-5PW(025)
Brief Description
CONN PLUG 16POS INLINE PIN
Datasheet Download
GTC06CF-24-5PW(025).pdf
Availability of GTC06CF-24-5PW(025)
QUANTITY
GTC06CF-24-5PW(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06CF-24-5PW(025)
Internal Part NumberEIS-GTC06CF-24-5PW(025)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert24-5
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06CF-24-5PW(025)
Related LinksGTC06CF-2, GTC06CF-24-5PW(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06CF-24-5PW(025) Details Description
Related parts for GTC06CF-24-5PW(025)
CONN HDR BRKWAY .100 30POS VERT datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 200MA SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER J-1850 BUS 8-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
OSC VCOCXO 19.44MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18MH 30MA 60 OHM TH datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 11A datasheet.pdf