Amphenol Industrial GTC06F-18-10S
GTC06F-18-10S picture photo
Mfg. Part Number
GTC06F-18-10S
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE SKT
Datasheet Download
GTC06F-18-10S.pdf
Availability of GTC06F-18-10S
QUANTITY
GTC06F-18-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06F-18-10S
Internal Part NumberEIS-GTC06F-18-10S
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06F-18-10S
Related LinksGTC06F, GTC06F-18-10S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06F-18-10S Details Description
Related parts for GTC06F-18-10S
IC FPGA 404 I/O 560MBGA datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
5M CONN datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A 3HUSON datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT SILVER 5MM datasheet.pdf
IC TXRX RS485 60V 250KBPS 8DFN datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf