Amphenol Industrial GTC06F-24-10P
GTC06F-24-10P picture photo
Mfg. Part Number
GTC06F-24-10P
Brief Description
CONN PLUG 7POS INLINE PIN
Datasheet Download
GTC06F-24-10P.pdf
Availability of GTC06F-24-10P
QUANTITY
GTC06F-24-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06F-24-10P
Internal Part NumberEIS-GTC06F-24-10P
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06F-24-10P
Related LinksGTC06F, GTC06F-24-10P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06F-24-10P Details Description
Related parts for GTC06F-24-10P
HOOK-UP STRND 36AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOLTAGE MON TRPL EE 16-SOIC datasheet.pdf
IC RS485 TRANSCEIVER 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 56A 8SON datasheet.pdf
AC/DC ADAPTER 24V datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf