Amphenol Industrial GTC06F-24-12S(RDS)
GTC06F-24-12S(RDS) picture photo
Mfg. Part Number
GTC06F-24-12S(RDS)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
GTC06F-24-12S(RDS).pdf
Availability of GTC06F-24-12S(RDS)
QUANTITY
GTC06F-24-12S(RDS) Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06F-24-12S(RDS)
Internal Part NumberEIS-GTC06F-24-12S(RDS)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesAmphe-Power® GT, Radsok®
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert24-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06F-24-12S(RDS)
Related LinksGTC06F-24, GTC06F-24-12S(RDS) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06F-24-12S(RDS) Details Description
Related parts for GTC06F-24-12S(RDS)
CONN RECEPT SCREW/SOLDER TAB datasheet.pdf
IC DAC 14BIT VOUT 10-DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf