Amphenol Industrial GTC06G-20-7S(B30)
GTC06G-20-7S(B30) picture photo
Mfg. Part Number
GTC06G-20-7S(B30)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 8POS INLINE SKT
Datasheet Download
GTC06G-20-7S(B30).pdf
Availability of GTC06G-20-7S(B30)
QUANTITY
GTC06G-20-7S(B30) Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06G-20-7S(B30)
Internal Part NumberEIS-GTC06G-20-7S(B30)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert20-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06G-20-7S(B30)
Related LinksGTC06G-2, GTC06G-20-7S(B30) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06G-20-7S(B30) Details Description
Related parts for GTC06G-20-7S(B30)
IDC CABLE - CKC20G/AE20G/CKC20G datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS VERT 10GOLD datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 20-24 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.079" 20POS datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 1.5K OHM 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf