Amphenol Industrial GTC06G2-24-28S
GTC06G2-24-28S picture photo
Mfg. Part Number
GTC06G2-24-28S
Brief Description
CONN PLUG 24POS INLINE SKT
Datasheet Download
GTC06G2-24-28S.pdf
Availability of GTC06G2-24-28S
QUANTITY
GTC06G2-24-28S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06G2-24-28S
Internal Part NumberEIS-GTC06G2-24-28S
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06G2-24-28S
Related LinksGTC06G2, GTC06G2-24-28S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06G2-24-28S Details Description
Related parts for GTC06G2-24-28S
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SHLD END 10 COL datasheet.pdf
CABLE 3COND 10AWG BLACK 500' datasheet.pdf
HAN A 32 GASKET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HC-B-G-M20-ER-AL datasheet.pdf
CRYSTAL 26.00 MHZ 20.0PF SMD datasheet.pdf