Amphenol Industrial GTC06G2-28-16S(A95)
GTC06G2-28-16S(A95) picture photo
Mfg. Part Number
GTC06G2-28-16S(A95)
Brief Description
CONN PLUG 20POS INLINE SKT
Datasheet Download
GTC06G2-28-16S(A95).pdf
Availability of GTC06G2-28-16S(A95)
QUANTITY
GTC06G2-28-16S(A95) Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06G2-28-16S(A95)
Internal Part NumberEIS-GTC06G2-28-16S(A95)
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions20
Shell Size - Insert28-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06G2-28-16S(A95)
Related LinksGTC06G2-2, GTC06G2-28-16S(A95) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06G2-28-16S(A95) Details Description
Related parts for GTC06G2-28-16S(A95)
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1100V 16A ISOPLUS247 datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMB datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 37V WT DOME YEL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 1507 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf