Amphenol Industrial GTC06LF-28-15SLC
GTC06LF-28-15SLC picture photo
Mfg. Part Number
GTC06LF-28-15SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 35POS STRGHT SKT
Datasheet Download
GTC06LF-28-15SLC.pdf
Availability of GTC06LF-28-15SLC
QUANTITY
GTC06LF-28-15SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06LF-28-15SLC
Internal Part NumberEIS-GTC06LF-28-15SLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06LF-28-15SLC
Related LinksGTC06LF-, GTC06LF-28-15SLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06LF-28-15SLC Details Description
Related parts for GTC06LF-28-15SLC
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 78 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 30V 7.00A RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CRIMP SOCKET CONTACT 8MM 50PCS datasheet.pdf
RES 100 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .050 26POS DR TH datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN TERM BLK HINGED CVR 28POS datasheet.pdf