Honeywell Sensing and Productivity Solutions JA1N056S251UA
JA1N056S251UA picture photo
Mfg. Part Number
JA1N056S251UA
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 250 OHM 2.25W CARBON LINEAR
Datasheet Download
JA1N056S251UA.pdf
Availability of JA1N056S251UA
QUANTITY
JA1N056S251UA Order Process
Ship out your order
Specifications of JA1N056S251UA
Internal Part NumberEIS-JA1N056S251UA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesJ
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)250
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2.25W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation312°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JA1N056S251UA
JA1N056S251UA Details Description
Related parts for JA1N056S251UA
RES SMD 442K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 6V datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 56K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 5A PW-MOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 400 I/O 784FCBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
LED STRIP MNT 2 LEAD NYLON datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 235MA 5.07 OHM TH datasheet.pdf
MICRO 51C P 48" WHT JACKS datasheet.pdf