Sullins Connector Solutions HBC30DRTS-S13
HBC30DRTS-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HBC30DRTS-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND
Datasheet Download
HBC30DRTS-S13.pdf
Availability of HBC30DRTS-S13
QUANTITY
HBC30DRTS-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC30DRTS-S13
Internal Part NumberEIS-HBC30DRTS-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC30DRTS-S13
Related LinksHBC30D, HBC30DRTS-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC30DRTS-S13 Details Description
Related parts for HBC30DRTS-S13
SHIELD BAG 12X12" METAL-IN 100PK datasheet.pdf
RES SMD 4.87KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC DRIVER DIFF 16-QFN datasheet.pdf
1.27MM SATA REC 1.8 RASMT 14CKT datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 5W DO201 datasheet.pdf