Amphenol Industrial GTC06R-20-21S
GTC06R-20-21S picture photo
Mfg. Part Number
GTC06R-20-21S
Brief Description
CONN PLUG 9POS INLINE SKT
Datasheet Download
GTC06R-20-21S.pdf
Availability of GTC06R-20-21S
QUANTITY
GTC06R-20-21S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06R-20-21S
Internal Part NumberEIS-GTC06R-20-21S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert20-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06R-20-21S
Related LinksGTC06R, GTC06R-20-21S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06R-20-21S Details Description
Related parts for GTC06R-20-21S
IC DECODER/DEMUX 1-OF-8 16-SOIC datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 16K EEPROM 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
IC LIU T1/E1/J1 14CH 304TBGA datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CLAMP SCREW-ON BEAM 1/2" FLANGE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.024UF RADIAL datasheet.pdf