Amphenol Industrial GTC06R28-16PX
GTC06R28-16PX picture photo
Mfg. Part Number
GTC06R28-16PX
Brief Description
GT 20C 20#16 PIN PLUG
Datasheet Download
GTC06R28-16PX.pdf
Availability of GTC06R28-16PX
QUANTITY
GTC06R28-16PX Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06R28-16PX
Internal Part NumberEIS-GTC06R28-16PX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06R28-16PX
Related LinksGTC06R, GTC06R28-16PX Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06R28-16PX Details Description
Related parts for GTC06R28-16PX
REGULATOR 1.8V 9A SIP VERT HORZ datasheet.pdf
CAP ALUM 56000UF 20% 6.3V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SC70 datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 2PLCC SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 330MA 475 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.5VC DO221A datasheet.pdf
FUSE 20A 600V AC C.S.A CANADIAN datasheet.pdf