Amphenol Industrial GTC07R-18-1P
GTC07R-18-1P picture photo
Mfg. Part Number
GTC07R-18-1P
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
GTC07R-18-1P.pdf
Availability of GTC07R-18-1P
QUANTITY
GTC07R-18-1P Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC07R-18-1P
Internal Part NumberEIS-GTC07R-18-1P
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC07R-18-1P
Related LinksGTC07R, GTC07R-18-1P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC07R-18-1P Details Description
Related parts for GTC07R-18-1P
IDC CABLE - MSC40A/MC40F/X datasheet.pdf
CABLE SMA/SMA 18" RG-316 datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSFORMER LAN 10/100 SMD datasheet.pdf
IC TX 900-960MHZ -8-13DB 20QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
RES 10K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
LENS 10MM WASHER/RETAINER CLR datasheet.pdf