Vishay/Dale RNC55J4932BSB14
RNC55J4932BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4932BSB14
Brief Description
RES 49.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4932BSB14.pdf
Availability of RNC55J4932BSB14
QUANTITY
RNC55J4932BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4932BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4932BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4932BSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4932BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4932BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4932BSB14
FERRITE BEAD 33 OHM 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN STACKER 20POS 2MM T/H datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC COMPARATOR DIFF SGL 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
16CKT MINI WIRE TRAP CONN datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 0.05% 0.3W 2010 datasheet.pdf