Amphenol Industrial GTC07R-28-22S
GTC07R-28-22S picture photo
Mfg. Part Number
GTC07R-28-22S
Brief Description
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
GTC07R-28-22S.pdf
Availability of GTC07R-28-22S
QUANTITY
GTC07R-28-22S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC07R-28-22S
Internal Part NumberEIS-GTC07R-28-22S
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert28-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC07R-28-22S
Related LinksGTC07R, GTC07R-28-22S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC07R-28-22S Details Description
Related parts for GTC07R-28-22S
IC REG LDO 2.6V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN BUTT SPLICE UNINS 4AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 5W T18 datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf