Amphenol Industrial GTC08R-22-10S
GTC08R-22-10S picture photo
Mfg. Part Number
GTC08R-22-10S
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
GTC08R-22-10S.pdf
Availability of GTC08R-22-10S
QUANTITY
GTC08R-22-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC08R-22-10S
Internal Part NumberEIS-GTC08R-22-10S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert22-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated1250VAC, 1750VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC08R-22-10S
Related LinksGTC08R, GTC08R-22-10S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC08R-22-10S Details Description
Related parts for GTC08R-22-10S
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
GUIDE LIGHT 2.3MM 1POS BK datasheet.pdf
PLASTIC FAN GUARD RETAINER 120MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 2.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 150-162MHZ BNX datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
HD VT TH SHRD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf