Sullins Connector Solutions GTC36SGSN-M89
GTC36SGSN-M89 picture photo
Mfg. Part Number
GTC36SGSN-M89
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 36POS .100 R/A SMD
Datasheet Download
GTC36SGSN-M89.pdf
Availability of GTC36SGSN-M89
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GTC36SGSN-M89 Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC36SGSN-M89
Internal Part NumberEIS-GTC36SGSN-M89
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin-Lead
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC36SGSN-M89
Related LinksGTC36S, GTC36SGSN-M89 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GTC36SGSN-M89 Details Description
Related parts for GTC36SGSN-M89
FIXED IND 33UH 2.1A 57 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:3 800MHZ 24VQFN datasheet.pdf
IC AMP AUDIO CLASS D 16DSBGA datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 25 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 350V 20% 20KA datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf