TE Connectivity Raychem Circuit Protection GTCA36-301M-R10
GTCA36-301M-R10 picture photo
Mfg. Part Number
GTCA36-301M-R10
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 300V 20% 10KA THROUGH HOLE
Datasheet Download
GTCA36-301M-R10.pdf
Availability of GTCA36-301M-R10
QUANTITY
GTCA36-301M-R10 Order Process
Ship out your order
Specifications of GTCA36-301M-R10
Internal Part NumberEIS-GTCA36-301M-R10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Products
Gas Discharge Tubes
Featured ProductGas Discharge Tubes
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesGT
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)300V
Impulse Discharge Current (8/20µs)10000A (10kA)
Tolerance±20%
Number of Poles3
Fail ShortNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder, 3 Lead (Radial Bend)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTCA36-301M-R10
GTCA36-301M-R10 Details Description
Related parts for GTCA36-301M-R10
CBL RIBN 10COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2.5A DO214AC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS + PWR SMD datasheet.pdf