TE Connectivity Raychem Circuit Protection GTCN28-231L-R05
GTCN28-231L-R05 picture photo
Mfg. Part Number
GTCN28-231L-R05
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 230V 20% 5KA
Datasheet Download
GTCN28-231L-R05.pdf
Availability of GTCN28-231L-R05
QUANTITY
GTCN28-231L-R05 Order Process
Ship out your order
Specifications of GTCN28-231L-R05
Internal Part NumberEIS-GTCN28-231L-R05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesGT
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)230V
Impulse Discharge Current (8/20µs)5000A (5kA)
Tolerance±20%
Number of Poles2
Fail ShortNo
Mounting TypeUser Defined
Package / CaseCylinder No Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTCN28-231L-R05
GTCN28-231L-R05 Details Description
Related parts for GTCN28-231L-R05
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMB datasheet.pdf
POT 100K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 18.03MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 20W +/-15V 670MA datasheet.pdf