TE Connectivity Raychem Circuit Protection GTCR36-900M-P05
GTCR36-900M-P05 picture photo
Mfg. Part Number
GTCR36-900M-P05
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 90V 20% 5KA THROUGH HOLE
Datasheet Download
GTCR36-900M-P05.pdf
Availability of GTCR36-900M-P05
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GTCR36-900M-P05 Order Process
Ship out your order
Specifications of GTCR36-900M-P05
Internal Part NumberEIS-GTCR36-900M-P05
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGas Discharge Tubes
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesGT
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)90V
Impulse Discharge Current (8/20µs)5000A (5kA)
Tolerance±20%
Number of Poles3
Fail ShortNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial Cylinder, 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTCR36-900M-P05
GTCR36-900M-P05 Details Description
Related parts for GTCR36-900M-P05
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 2008 datasheet.pdf
REGULATOR 1.3-3.5V 5.5VIN HORZ datasheet.pdf
IC COMP DUAL OFFSET LV 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MIXER 850MHZ-1.55GHZ 20TQFN datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 21 OHM 1% 30W datasheet.pdf
MCR-CONFIG-KIT-A datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf