TE Connectivity Raychem Circuit Protection GTCT36-201M-R05
GTCT36-201M-R05 picture photo
Mfg. Part Number
GTCT36-201M-R05
Brief Description
GDT 200V 20% 5KA THROUGH HOLE
Datasheet Download
GTCT36-201M-R05.pdf
Availability of GTCT36-201M-R05
QUANTITY
GTCT36-201M-R05 Order Process
Ship out your order
Specifications of GTCT36-201M-R05
Internal Part NumberEIS-GTCT36-201M-R05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesGTC
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)200V
Impulse Discharge Current (8/20µs)5000A (5kA)
Tolerance±20%
Number of Poles3
Fail ShortNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder, 3 Lead (T-Shape)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTCT36-201M-R05
GTCT36-201M-R05 Details Description
Related parts for GTCT36-201M-R05
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP ARRAY 27PF 50V NP0 0508 datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
I1 ATP DIE (190270005) datasheet.pdf
RES 55.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 14POS T/H datasheet.pdf