NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. GTL2000DL,512
GTL2000DL,512 picture photo
Mfg. Part Number
GTL2000DL,512
Manufacturer
Product Category
Logic - Translators, Level Shifters
Brief Description
IC XLATR 22BIT BI-DIREC SSOP48
Datasheet Download
GTL2000DL,512.pdf
Availability of GTL2000DL,512
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GTL2000DL,512 Order Process
Ship out your order
Specifications of GTL2000DL,512
Internal Part NumberEIS-GTL2000DL,512
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Dec/2012
Multiple Devices Dec/2012
Standard Package31
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Translators, Level Shifters
Series-
PackagingTube
Translator TypeVoltage Level
Channel TypeBidirectional
Number of Circuits1
Channels per Circuit22
Voltage - VCCA1 V ~ 5.5 V
Voltage - VCCB1 V ~ 5.5 V
Input Signal-
Output Signal-
Output TypeOpen Drain
Data Rate-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
FeaturesAuto-Direction Sensing
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package48-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTL2000DL,512
GTL2000DL,512 Details Description
Related parts for GTL2000DL,512
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
BRISTLE DISC 7X7/8" 36 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf