NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. GTL2002D/DG,118
GTL2002D/DG,118 picture photo
Mfg. Part Number
GTL2002D/DG,118
Brief Description
IC XLATR 2BIT BI-DIREC 8-SOIC
Datasheet Download
GTL2002D/DG,118.pdf
Availability of GTL2002D/DG,118
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GTL2002D/DG,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of GTL2002D/DG,118
Internal Part NumberEIS-GTL2002D/DG,118
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
Featured ProductNXP - I²C Interface
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Dec/2014
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Translator TypeVoltage Level
Channel TypeBidirectional
Number of Circuits1
Channels per Circuit2
Voltage - VCCA1 V ~ 5.5 V
Voltage - VCCB1 V ~ 5.5 V
Input Signal-
Output Signal-
Output TypeOpen Drain
Data Rate-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
FeaturesAuto-Direction Sensing
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTL2002D/DG,118
GTL2002D/DG,118 Details Description
Related parts for GTL2002D/DG,118
IC BUFF/DVR TRI-ST DL US8 datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CAP MICA 270PF 5% 500V 1812 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
BOARD EASY GSM/GPRS GM862 datasheet.pdf
IC FLASH 1MB 8UDFN datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf