Amphenol Industrial GTS00CFZ-18-1S
GTS00CFZ-18-1S picture photo
Mfg. Part Number
GTS00CFZ-18-1S
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
GTS00CFZ-18-1S.pdf
Availability of GTS00CFZ-18-1S
QUANTITY
GTS00CFZ-18-1S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTS00CFZ-18-1S
Internal Part NumberEIS-GTS00CFZ-18-1S
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTS00CFZ-18-1S
Related LinksGTS00CF, GTS00CFZ-18-1S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTS00CFZ-18-1S Details Description
Related parts for GTS00CFZ-18-1S
CONN HEADER .100 SNGL STR 10POS datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 26.46VC DO15 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
IC OFF-LINE SWITCH PWM 8SO datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 75W datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HI/T WF/S datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.5A 71.3 MOHM datasheet.pdf