Amphenol Industrial GTS00CFZ-36-54PX
GTS00CFZ-36-54PX picture photo
Mfg. Part Number
GTS00CFZ-36-54PX
Brief Description
CONN RCPT 39POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
GTS00CFZ-36-54PX.pdf
Availability of GTS00CFZ-36-54PX
QUANTITY
GTS00CFZ-36-54PX Order Process
Ship out your order
Specifications of GTS00CFZ-36-54PX
Internal Part NumberEIS-GTS00CFZ-36-54PX
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert36-54
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTS00CFZ-36-54PX
Related LinksGTS00CFZ, GTS00CFZ-36-54PX Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTS00CFZ-36-54PX Details Description
Related parts for GTS00CFZ-36-54PX
RES SMD 732 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V Y5V 0805 datasheet.pdf
Crystal 15.3600MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECTIONAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CMC RCPT CONN RT GM MOX 48CKT datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf