Amphenol Industrial GTS020R-24-28S
GTS020R-24-28S picture photo
Mfg. Part Number
GTS020R-24-28S
Brief Description
CONN RCPT 24POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
GTS020R-24-28S.pdf
Availability of GTS020R-24-28S
QUANTITY
GTS020R-24-28S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTS020R-24-28S
Internal Part NumberEIS-GTS020R-24-28S
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTS020R-24-28S
Related LinksGTS020R, GTS020R-24-28S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTS020R-24-28S Details Description
Related parts for GTS020R-24-28S
FUSE CERAMIC 12.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 0.056 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
IC TXRX 16KB 768B RAM 36QFN datasheet.pdf
BUSBAR GROUNDING 1/4"X2"X24" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
750 TB WIR PRO 180D SOL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A SMA datasheet.pdf