Microchip Technology PIC17C756A-16I/L
PIC17C756A-16I/L picture photo
Mfg. Part Number
PIC17C756A-16I/L
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB OTP 68PLCC
Datasheet Download
PIC17C756A-16I/L.pdf
Availability of PIC17C756A-16I/L
QUANTITY
PIC17C756A-16I/L Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC17C756A-16I/L
Internal Part NumberEIS-PIC17C756A-16I/L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package19
SeriesPIC® 17C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed16MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O50
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size902 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package68-PLCC (24.23x24.23)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC17C756A-16I/L
Related LinksPIC17C75, PIC17C756A-16I/L Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC17C756A-16I/L Details Description
Related parts for PIC17C756A-16I/L
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
IC REG BCK FLYBCK INV ADJ 20SOIC datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM MED CHOKE 15A datasheet.pdf
IC ADC 14BIT DUAL 125MSPS 64VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
GK NICU NRS NF NR REC datasheet.pdf
35 SIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
MIC MEMS DIGITAL datasheet.pdf
RES 680 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf