| Internal Part Number | EIS-51721-10003206ABLF | |
| Standard Package | 396 | |
| Connector Usage | - | |
| Connector Type | Header, Male Pins and Blades | |
| Connector Style | Blade Power | |
| Number of Positions | 38 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Termination | Solder | |
| Contact Layout, Typical | 32 Signal, 6 Power | |
| Features | Mating Guide | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C | |