Texas Instruments LM3S3N26-IQR50-C5T
LM3S3N26-IQR50-C5T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S3N26-IQR50-C5T
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
LM3S3N26-IQR50-C5T.pdf
Availability of LM3S3N26-IQR50-C5T
QUANTITY
LM3S3N26-IQR50-C5T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S3N26-IQR50-C5T
Internal Part NumberEIS-LM3S3N26-IQR50-C5T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
PCN Obsolescence/ EOLTEMPEST/INFERNO LM3S Devices 01/Jul/2014
Manufacturer Product PageLM3S3N26-IQR50-C5T Specifications
Standard Package1,000
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 3000
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
Number of I/O33
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size12K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.08 V ~ 1.32 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S3N26-IQR50-C5T
Related LinksLM3S3N26-, LM3S3N26-IQR50-C5T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S3N26-IQR50-C5T Details Description
Related parts for LM3S3N26-IQR50-C5T
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW SOD123 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 3A 30V datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 30POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT THRHOLE DR datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120000UF 20% 50V SCREW datasheet.pdf