Amphenol Industrial GTS02R-28-21SW
GTS02R-28-21SW picture photo
Mfg. Part Number
GTS02R-28-21SW
Brief Description
CONN RCPT 37POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
GTS02R-28-21SW.pdf
Availability of GTS02R-28-21SW
QUANTITY
GTS02R-28-21SW Order Process
Ship out your order
Specifications of GTS02R-28-21SW
Internal Part NumberEIS-GTS02R-28-21SW
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert28-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTS02R-28-21SW
Related LinksGTS02R-, GTS02R-28-21SW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTS02R-28-21SW Details Description
Related parts for GTS02R-28-21SW
CONN SOCKET HOUSING 16 POS datasheet.pdf
TRANSFORMR MODEM 600:346 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
KIT EVAL FOR 4272 RF SWITCH datasheet.pdf
RES 0.115 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.8V datasheet.pdf
22UF 6,3V 4,0X4,0X5,3MM 105C 200 datasheet.pdf