Amphenol Industrial GTS02RFS-28-21S
GTS02RFS-28-21S picture photo
Mfg. Part Number
GTS02RFS-28-21S
Brief Description
CONN RCPT 37POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
GTS02RFS-28-21S.pdf
Availability of GTS02RFS-28-21S
QUANTITY
GTS02RFS-28-21S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTS02RFS-28-21S
Internal Part NumberEIS-GTS02RFS-28-21S
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert28-21
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTS02RFS-28-21S
Related LinksGTS02RF, GTS02RFS-28-21S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTS02RFS-28-21S Details Description
Related parts for GTS02RFS-28-21S
CAP CER 68PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
OSC XO 29.4912MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CODEWARRIOR HCS08 STD EDITION datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 333MHZ 165FBGA datasheet.pdf
KEYPAD 12 BTN REAR PANEL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 1A 480VAC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf