Amphenol Industrial GTS030-24-28P
GTS030-24-28P picture photo
Mfg. Part Number
GTS030-24-28P
Brief Description
CONN RCPT 24POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
GTS030-24-28P.pdf
Availability of GTS030-24-28P
QUANTITY
GTS030-24-28P Order Process
Ship out your order
Specifications of GTS030-24-28P
Internal Part NumberEIS-GTS030-24-28P
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTS030-24-28P
Related LinksGTS030, GTS030-24-28P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTS030-24-28P Details Description
Related parts for GTS030-24-28P
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
IC RX RADIO MULTI-BAND 20UQFN datasheet.pdf
RELAY CONT 3PH 480VAC 2A 220VAC datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 400POS SMD datasheet.pdf