Taiyo Yuden UMK212BJ105KGHT
UMK212BJ105KGHT picture photo
Mfg. Part Number
UMK212BJ105KGHT
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X5R 0805
Datasheet Download
UMK212BJ105KGHT.pdf
Availability of UMK212BJ105KGHT
QUANTITY
UMK212BJ105KGHT Order Process
Ship out your order
Specifications of UMK212BJ105KGHT
Internal Part NumberEIS-UMK212BJ105KGHT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMultilayer Chip Capacitors
Standard Package1
SeriesM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMK212BJ105KGHT
Related LinksUMK212B, UMK212BJ105KGHT Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UMK212BJ105KGHT Details Description
Related parts for UMK212BJ105KGHT
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 450MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SOT23-8 datasheet.pdf
RES 4.70K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS R/A .050" GOL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
RES 13.8K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf