Vishay/Dale RWR81S4990FMS70
RWR81S4990FMS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4990FMS70
Brief Description
RES 499 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4990FMS70.pdf
Availability of RWR81S4990FMS70
QUANTITY
RWR81S4990FMS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4990FMS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S4990FMS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4990FMS70
Related LinksRWR81S4, RWR81S4990FMS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4990FMS70 Details Description
Related parts for RWR81S4990FMS70
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 2.3UH 7A 18 MOHM SMD datasheet.pdf
HEADER 4POS MALE R/A 2MM SMD datasheet.pdf
HDWR INS TAB .495 X .245 NYL WHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
REFCAB MM50 LCPC datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .050 THRUHL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf