Amphenol Industrial GTS06CF-24-28S
GTS06CF-24-28S picture photo
Mfg. Part Number
GTS06CF-24-28S
Brief Description
CONN PLUG 24POS INLINE SKT
Datasheet Download
GTS06CF-24-28S.pdf
Availability of GTS06CF-24-28S
QUANTITY
GTS06CF-24-28S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTS06CF-24-28S
Internal Part NumberEIS-GTS06CF-24-28S
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTS06CF-24-28S
Related LinksGTS06CF, GTS06CF-24-28S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTS06CF-24-28S Details Description
Related parts for GTS06CF-24-28S
LED 7-SEG 4DIG CA RED RHDP .56" datasheet.pdf
RES SMD 15.4KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 55.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
04 MODII HDR DRST SFMNT B/A datasheet.pdf
ENCLOSURE datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf